Legyenek a katasztrófák bármily' különféle természetűek, az emberek igényei szinte mindig azonosak maradnak. Legyen szó az autópályán a hó fogságában rekedtekről vagy árvíz, iszapömlés miatt otthonukból kitelepítettekről a meleg, étel/ital és minimális tisztálkodási lehetőség biztosítása olyan mentális és fizikai szükségletek, amelyet talán csak a biztonságos menedék előz meg. Ezt a tényt ismerte fel egy japán tervező, akinek édesanyja az igen gyakori szigetországi földrengéseknél tevékenykedett egészségügyi dolgozóként.
Hikaru Imamura a fukushimai földrengés után szerkesztette meg az fent látható igen kompakt, fatüzelésű, továbbfejlesztett hobo-kályháját.
A tervező leírása szerint a hordó 30 ember kétnapi ellátására elegendő. Alaphelyzetben tartalmazza a tűzelőanyagot, ivóvizet, 200 adag félkész ételt, liofilizált rizst, evőeszközt, ezenkívül védőkesztyűket, lavórt és törölközőt amivel a személyi higiénia biztosítható alapszinten.
A tervező a katasztrófafelszámolás megkezdéséig, a hivatalos segítség megérkezéséig vagyis a legkritikusabb időszak túlélésére szánja ötletét.
Bizonyára optimalizálni kéne az itthoni viszonyokra egy-két tekintetben, de olcsósága és kompaktsága életképes ötletté teszi.
Körkérdés: Hol kapható itthon liofilizált élelmiszer?
Forrás:
http://hikaruimamura.sakura.ne.jp/watashi/heat-rescue/
Utolsó kommentek