Kemény idők

Ideológiáktól mentes gondolatok eszközökről, technikákról és minden másról azoknak, akik úgy érzik, hogy a szép jövő helyett kemény idők várnak ránk.

Közösségi média

Utolsó kommentek

Az Irén hurrikán lecsapott Amerikára

2011.08.27. 23:46 Squarell

Helyi idő szerint szombaton reggel elérte Észak-Karolina állam partjait az Irén hurrikán.  A partvidéken mólók omlottak össze, és számos helyen keletkeztek károk a háztetőkben. A szél fákat és villanyoszlopokat döntött ki.

A hurrikán miatt eddig mintegy 650 ezren maradtak áram nélkül Észak-Karolinában és Virginiában, 12 ezer előfizetővel pedig megszakadt a vonalas telefon-összeköttetés. New York áramszolgáltató vállalata, a Conedison szombaton közölte, hogy a hurrikán következtében Manhattan ellátása akár két-három napra is megszakadhat. New Yorkban az alacsonyabban fekvő városrészekben, például Manhattanben és Long Islanden több mint 370 ezer embert, a szomszédos New Jersey államban további 750 ezret érint a kitelepítés.

Elrendelték a New York-i földalatti bezárását is. Természeti katasztrófa veszélye miatt még sosem kellett ilyen intézkedéshez folyamodni a New York-i metró történetében. Hurrikánveszélyre figyelmeztető előrejelzést utoljára húsz éve adtak ki a keleti parti nagyvárosban. Szombaton magyar idő szerint este hat órától lezárták mind az öt New York-i és New York környéki repülőteret.

 A várost vasárnap éri el a 800 kilométeres szélességen északra vonuló hurrikán. Útjába olyan metropolisok esnek, mint Washington, Philadelphia és Boston. Az Irén összesen 65 millió embert érinthet, útjából kétmillió embert telepítettek ki.

Barack Obama amerikai elnök, aki az Irén miatt megszakította nyári szabadságát, szombaton felkereste a szövetségi katasztrófa-elhárítási ügynökség (FEMA) központját. "Hosszú 72 óra elé nézünk és nyilvánvaló, hogy sok család fog kárt szenvedni" - jelentette ki az elnök, aki szerit a legnagyobb gondot az áradások és az áramkimaradás fogja okozni. Az irányító központban megtartott videokonferencián Obama arra kérte a FEMA és az Irén által érintett államok vezetőit, hogy éjjel-nappal tájékoztassák a fejleményekről.

Kanadában, ahol arra számítanak, hogy északra érve az Irén megszelídül valamelyest, már "csak" vihar miatti riasztást adtak ki szombaton.

 

UPDATE, 2011. augusztus 28.

Legkevesebb kilencen életüket vesztették és több mint 1,4 millióan maradtak áramellátás nélkül helyi idő szerint szombat késő estig az Egyesült Államok keleti partvidékén pusztító Irén hurrikán miatt.

A 130 kilométeres sebességű széllökésekkel járó, az ötfokozatú Saffir-Simpson skála szerinti egyes intenzitású hurrikán, amelynek központja mintegy 21 kilométeres sebességgel halad észak-északnyugat felé, vasárnap estére elérte a főváros és Maryland és Delaware állam területét, majd tovább örvénylett New York, valamint Új-Anglia nagyvárosai felé. A viharok miatt mintegy 2400 repülőjáratot töröltek, és vasárnap elmarad Martin Luther King washingtoni szobrának ünnepélyes felavatása is.

A több mint 800 kilométeres kiterjedésű Irén vasárnap éri el New Yorkot, az Egyesült Államok legnagyobb, 8 milliós városát. A gyengülő hurrikán addigra trópusi viharrá minősülhet vissza, de a floridai Nemzeti Hurrikán Központ szerit a szél ennek ellenére is 2,5 méteresre korbácsolhatja fel a hullámokat és a szakadó esővel súlyosbítva súlyos áradást okozhat. 

A keleti part több nagyvárosához hasonlóan New York összes repülőterét is lezárták, felfüggesztették a metró és más tömegközlekedési eszközök üzemeltetését és az alacsonyabban fekvő terültekről evakuálták a lakosságot. Az utóbbi intézkedés példátlan a metropolisz történetében. A "Nagy Alma" szombat este kísértetvárosra emlékeztetett: az Utcák üresek voltak és a felhőkarcolók ablakai csak elvétve voltak világosak. New York kikötőjét részlegesen, Philadelphiáét pedig teljes egészében

A keleti parton, amelynek 65 millió lakosát érinti kisebb-nagyobb mértékben a hurrikán, több mint kétmillió embert költöztettek ki. A partvidéket több millió vakációzónak is el kellett hagynia, s tömegesen távoztak az önként menekülők is.  Összesen 9 szövetségi államban hirdették ki a szükségállapotot. A vihar körzetében menedék-központokat alakítottak ki, de Észak-Karolinában egy ilyenből is ki kellett menteni 75 embert, mert a szél leszakította az épület tetejét. A hatalmas viharzóna útjában található olajfinomítókat leállították, vagy csökkentett üzemmódra állították át. 

A természeti csapások idén eddig 35 milliárd dollárnyi kárt okoztak az Egyesült Államokban.

Forrás: MTI

Címkék: mti amerika katasztrófa new york kitelepítés hurrikán

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kemenyidok.blog.hu/api/trackback/id/tr663184736

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása